General Specifications
| Manufacturer: | IBM Media |
| Part Number: | 08L6187 |
| Product Name: | IBM - Magstar - 5 GB / 15 GB |
| Product Type: | Storage media - Magstar |
| Tape Technology: | Storage media - Magstar |
| Storage Capacity: | 5 GB (Native)/15 GB (Compressed) |
| Media Qty Included: | 1 |
| Tape Length: | 167m |
| Recording Method: | 3570 |
| Thickness: | 0.370 mils nominal (9.4 microns) |
Brief Overview
- Magstar - 5 GB / 15 GB
- Storage media - Magstar
- Tape Length: 167m
- Recording Method: 3570
This C-format Data Cartridge is intended for use with the IBM Magstar MP 3570 Tape Subsystem. It gives your tape drive almost instantaneous head/tape contact at load time, and shortens the data retrieval process. The C-format cartridge holds up to 5GB of data (up to 15GB compressed), and features transfer rates of up to 7.0 MB/s (15.0 MB/s compressed).
snippet location product_description