Sale
| Manufacturer | IBM |
| Part No | 05H4434 |
| Product Description | IBM Magstar 3590 Tape with J Label |
| Type | Storage media - Data cartridge |
| Media Qty Included | 1 |
| Substrate | Polyethylene Terephthalate (PET) Thickness 0.56 mils nominal (14.2 microns) |
| Total Thickness | 0.66 mils nominal (16.8 microns) |
| Capacity | 10GB Native (30GB with compression) |
| Length | 320 meters |
| Durability | Long-length Minimum of 200 full file read-write passes. Short-length Minimum of 40,000+ read-forward passes. |
| Intrinsic coercivity (Hci) | 1625 Oersteds (130 kA/m) +/- 75 Oe using VSM with a time constant of 0.3 seconds. |
| Data cartridge dimensions | 125 mm W x 109 mm H x 24.5 mm D |
| Achival life | Estimated archive life up to 30 year |
| Operating Conditions | 15°C to 32 °C, 20% RH to 80% RH; 26°C wet bulb maximum |
| Storage Conditions | 4°C to 32 °C, 5% RH to 80% RH; 27°C wet bulb maximum |