Sale
| Product Name | HP Travan TR-5 Data Cartridge 10/20 GB |
| Capacity Uncompressed | 10 GB |
| Capacity w/Compression | 20 GB |
| Compatibility | Travan TR5, NS20 Tape Drives |
| Formatted or Unformatted | Formatted for PC |
| Length | 740ft |
| Media Type | Tape |
| Size Media | 1/4 in Tape |
Technical Information | |
| Tape Technology: | TR-5 |
| Storage Capacity: | 10 GB (Native)/20 GB (Compressed) |
| Tape Length: | 228.6 m |
Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 41 °F |
| Max Operating Temperature | 104 °F |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |