General Specifications
| Manufacturer/Supplier: | Hewlett-Packard |
| Manufacturer Part Number: | C4425A |
| Brand Name: | HP |
| Product Name: | Travan TR-4 Data Cartridge |
| Packaged Quantity: | 1 |
| Package Type: | Retail |
| Product Type: | Data Cartridge |
Technical Information
| Tape Technology: | Travan - TR-4 |
| Storage Capacity: | 4 GB (Native)/8 GB (Compressed) |
| Recording Method: | Linear Serpentine |
| Drive Supported: | |
| Maximum Archival Life: | 20 Year |
Environmental Conditions
| Temperature: | 41°F (5°C) to 104°F (40°C) Operating |
Miscellaneous
| Additional Information: | - Compatibility: Mac, PC
- Pre-formatted Cartridges
- Media Form Factor: Proprietary
- Rigorous testing assures cartridge can be used and reused up to 10000 times
- HP Travan TR-4 Data Cartridges are designed, tested and certified for optimum performance with HP Colorado tape drives as well as Travan drives from other manufacturers
|
| Recycled: | No |
| Drive compatibility: | - Also read compatible with Travan TR-5 tape drives - Recommended for all TR-4 compliant tape drives |
| Post-consumer-waste%: | 0% |
Warranty
| Standard Warranty: | 5 Year |
Brief Overview
- Travan TR-4
- Data Cartridge
- 4 GB (Native)/8 GB (Compressed)
- Linear Serpentine
- 20 Year Archival Life
- Mac, PC
- Pre-formatted Cartridges
HP C4425A Travan data cartridges offer affordable yet reliable data protection. Travan C4425A tape is an ideal solution for desktop, laptop and small network backup and storage. Like all HP storage media, Travan exceeds industry standards for testing and qualification which equates to reliable data protection. HP C4425A Travan offer 4GB native and 8GB compressed capacity. C4425A tape Compatibility with HP Travan tape drives and all other certified Travan drives. HP C4425A tape preformatted and certified to work with a 5 years warranty. Travan tape C4425A is based on the QIC technology set forth by 3M. A wide range of HP Travan data cartridges enables many businesses to back up all their data onto a single cartridge.
snippet location product_description