General Specifications
| Manufacturer/Supplier: | Hewlett-Packard |
| Manufacturer Part Number: | C4429A |
| Brand Name: | HP |
| Product Name: | C4429A Travan Data Cartridge |
| Packaged Quantity: | 1 |
| Package Type: | Retail |
| Product Type: | Data Cartridge |
Technical Information
| Tape Technology: | Travan |
| Storage Capacity: | 2.50 GB (Native)/5 GB (Compressed) |
| Tape Length: | 460 ft Storage |
| Media Coating: | Ferric Oxide |
| Recording Method: | Linear Serpentine |
| Drive Supported: | TR-4 |
| Durability: | 10000 Head Passes |
| Maximum Archival Life: | 20 Year |
Environmental Conditions
| Temperature: |
|
| Humidity: | 20 to 80% Operating |
Physical Characteristics
| Color: | Gray |
| Height: | 0.6" |
| Width: | 3.7" |
| Depth: | 2.8" |
Shipping Information
| Shipping Dimensions : | 1.0" Height x 5.0" Width x 10.0" Depth |
| Shipping Weight : | 0.5 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Additional Information: |
|
| System Requirements: |
|
| Compatibility: | HP Colorado 5GB tape backup |
| Recycled: | No |
| Recycled Content: | 0% |
| Post-consumer-waste%: | 0% |
Warranty
| Standard Warranty: | 5 Year |