Sale
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA cores | 1664 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Graphics processor | Quadro M4000 |
| Memory | |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Memory bandwidth (max) | 192 GB/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics adapter memory type | GDDR5 |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 5.0 |
| OpenGL version | 4.5 |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 1664 |
| PhysX | No |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 5.0 |
| OpenGL version | 4.5 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| PhysX | No |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Energy Star certified | Yes |
| Power consumption (typical) | 120 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| TV tuner integrated | No |
| Compatible products | Z440, Z640 & Z840 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Certificates | |
| Energy Star certified | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 16.6 oz (470 g) |
| Width | 4.4" (111.7 mm) |
| Depth | 9.5" (241.3 mm) |