Sale
| Processor | |
|---|---|
| FireStream | No |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| CUDA cores | 512 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Graphics processor | Quadro M1000M |
| Memory | |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Memory bandwidth (max) | 80 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics adapter memory type | GDDR5 |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express 3.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 5.0 |
| OpenGL version | 4.5 |
| HDCP | No |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 512 |
| NVIDIA 3D Vision | Yes |
| PhysX | No |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 5.0 |
| OpenGL version | 4.5 |
| HDCP | No |
| Dual Link DVI | No |
| NVIDIA 3D Vision | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| PhysX | No |
| Design | |
| Cooling type | Passive |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Minimum system power supply | 40 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Passive |
| TV tuner integrated | No |
| Compatible products | Z1 G3 workstation |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 40 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.23 oz (35 g) |
| Width | 3.23" (82 mm) |
| Depth | 2.76" (70 mm) |