Sale
| Processor | |
|---|---|
| FireStream | No |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 1792 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 5120 x 2880 pixels |
| Graphics processor | Quadro P4000 |
| Memory | |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Memory bandwidth (max) | 243 GB/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics adapter memory type | GDDR5 |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 5.1 |
| OpenGL version | 4.5 |
| Full HD | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 1792 |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 5.1 |
| OpenGL version | 4.5 |
| Full HD | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Energy Star certified | Yes |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| TV tuner integrated | No |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Interface adapters included | Mini DisplayPort male - DVI-D SL female |
| Certificates | |
| Energy Star certified | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Height | 4.41" (112 mm) |
| Depth | 9.49" (241 mm) |
| Packaging data | |
| Drivers included | Yes |
| User guide | Yes |
| Interface adapters included | Mini DisplayPort male - DVI-D SL female |