Part No: JG513A - HP 5900AF-48G-4XG-2QSFP+ 48-Ports 1000Base-T 4-Ports SFP (mini-GBIC) Managed Gigabit Ethernet Switch
Part No: JG513A - HP 5900AF-48G-4XG-2QSFP+ 48-Ports 1000Base-T 4-Ports SFP (mini-GBIC) Managed Gigabit Ethernet Switch
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JG510A |
| Manufacturer UPC # | 0887111061720 |
| Product Description | HP 5900AF-48G-4XG-2QSFP+ Switch - Switch - managed - 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit Ethernet / 1 Gigabit Ethernet SFP+ + 2 x 40 Gigabit QSFP+ - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 48 ports - managed |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Subtype | 10 Gigabit Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit Ethernet / 1 Gigabit Ethernet SFP+ + 2 x 40 Gigabit QSFP+ |
| Performance | Throughput : 250 Mpps Routing/switching capacity : $557 ($557 (336 Gbp))s |
| Capacity | IPv4 routing table entries : 16000 IPv6 routing table entries : 8000 |
| MAC Address Table Size | 128K entries |
| Jumbo Frame Support | Yes |
| Routing Protocol | OSPF, BGP-4, RIP-1, RIP-2, BGP, VRRP, OSPFv2, static IP routing, ECMP |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, CLI |
| Features | DHCP support, ARP support, VLAN support, port mirroring, DiffServ support, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Weighted Random Early Detection (WRED), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), STP Root Guard |
| Compliant Standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.3ae, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Power Redundancy | Optional |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 18.1 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 28.7 lbs |