HP 6600-48G-4XG Switch Switch 48 Ports Managed Rack-mountable
$4,074.30
$5,432.40
(You save
$1,358.10
)
General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9452A |
| Manufacturer UPC # | 0884420713548 |
| Product Description | HP E6600-48G-4XG Switch - Switch - L4 - managed - 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 48 ports - L4 - managed |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Performance | Routing/switching capacity : $292 ($292 (176 Gbp))s Throughput : up to 130.9 Mpps |
| MAC Address Table Size | 64K entries |
| Jumbo Frame Support | Yes |
| Routing Protocol | RIP-1, RIP-2, BGP, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, MLDv2, MLD |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, SSH-2, CLI |
| Features | Flow control, routing, layer 3 switching, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, DiffServ support, manageable, IPv6 support, SNTP support, sFlow, Virtual Switch Redundancy Protocol (VSRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, MLD snooping, STP Root Guard, Uni-Directional Link Detection (UDLD), LLDP support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1v, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1AX |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Power Redundancy | Optional |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 25.2 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 23.6 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |