Sale
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9586A |
| Product Description | HP 3800-48G-4XG Switch - Switch - L4 - managed - 48 x 10/100/1000 + 4 x 10Gb Ethernet - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 48 ports - L4 - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100/1000 + 4 x 10Gb Ethernet |
| Performance | Throughput : 130.9 Mpps Switching capacity : $292 ($292 (176 Gbp))s |
| MAC Address Table Size | 65K entries |
| Jumbo Frame Support | Yes |
| Routing Protocol | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, OSPFv3, MLDv2, MLD |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, CLI |
| Features | Flow control, layer 2 switching, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DiffServ support, IPv6 support, sFlow, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), MLD snooping, STP Root Guard, Uni-Directional Link Detection (UDLD), fan tray, MAC address lockout |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1v, IEEE 802.3an |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Power Redundancy | Optional |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 18.4 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 16.3 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |