General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9664A |
| Manufacturer UPC # | 0886111542017 |
| Product Description | HP 1410-24-2G Switch - Switch - unmanaged - 24 x 10/100 + 2 x 10/100/1000 - desktop, rack-mountable, wall-mountable |
| Device Type | Switch - 24 ports - unmanaged |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable, wall-mountable |
| Interfaces | Fast Ethernet |
| Ports | 24 x 10/100 + 2 x 10/100/1000 |
| Performance | Switching capacity : $15 ($15 (8.8 Gbp))s Throughput : up to 6.5 Mpps |
| MAC Address Table Size | 8K entries |
| Jumbo Frame Support | 9216 |
| Features | Flow control, DHCP support, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3az |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 13.2 in x 6.7 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 3 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |