HP 1410-24 Switch Switch 24Ports Unmanaged Desktop-Rack-mountable
$188.00
$225.00
(You save
$37.00
)
General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9663A |
| Manufacturer UPC # | 0886111541829 |
| Product Description | HP 1410-24 Switch - Switch - L3 - unmanaged - 24 x 10/100 - desktop, rack-mountable, wall-mountable |
| Device Type | Switch - 24 ports - L3 - unmanaged |
| Enclosure Type | Desktop, rack-mountable, wall-mountable |
| Interfaces | Fast Ethernet |
| Ports | 24 x 10/100 |
| Performance | Throughput : 3.5 Mpps Switching capacity : $8 ($8 (4.8 Gbp))s |
| MAC Address Table Size | 8K entries |
| Features | Flow control, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), half duplex mode, full duplex mode, Quality of Service (QoS), fanless, Mini Jumbo Frame support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3i, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3az |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 13.2 in x 6.7 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 3 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |