Sale
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed network switch |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.3 |
| Data transmission | |
| Throughput | 4.1 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 1.3 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.3 µs |
| Switching capacity | 5.6 Gbit/s |
| Design | |
| Colour of product | Grey |
| Stackable | Yes |
| Performance | |
| Stackable | Yes |
| Built-in processor | ARM9E |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Technical details | |
| Colour of product | Grey |
| Stackable | Yes |
| Built-in processor | ARM9E |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 67 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 10" (254 mm) |
| Depth | 6.28" (159.5 mm) |
| Height | 1.75" (44.5 mm) |
| Weight | 32.1 oz (910 g) |