| Management features |
|---|
| Switch type | Managed network switch |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces |
|---|
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 50 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Networking |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.3 |
| Data transmission |
|---|
| Throughput | 13 Mpps |
| Latency (10-100 Mbps) | 6.6 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.2 µs |
| Switching capacity | 17.6 Gbit/s |
| Design |
|---|
| Form factor | 1U |
| Colour of product | Grey |
| Performance |
|---|
| Built-in processor | ARM9E |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Power |
|---|
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Technical details |
|---|
| Form factor | 1U |
| Colour of product | Grey |
| Built-in processor | ARM9E |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) |
|---|
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 382 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 17.4" (442 mm) |
| Depth | 12.7" (322.6 mm) |
| Height | 1.75" (44.5 mm) |
| Weight | 10.1 lbs (4.58 kg) |
snippet location product_description