Sale
| Data transmission | |
|---|---|
| Wi-Fi data rate (max) | 867 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Wi-Fi data rate (max) | 867 Mbit/s |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.825 |
| Number of users | 256 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11i,IEEE 802.11n,IEEE 802.3at,IEEE 802.3i |
| Modulation | DSSS,OFDM |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Channels quantity | 8 channels |
| Certification | FCC/ICES Class B, CE, RCM/ACMA, VCCI B, TELEC, BSMI, NCC, MSIP, ANATEL, RoHS (Europe/China), WEEE, UL, cUL, TUV/GS, CB, CE, BSMI, Mexico CoC |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.825 |
| Modulation | DSSS,OFDM |
| Channels quantity | 8 channels |
| Networking | |
| Internal | Yes |
| Number of users | 256 user(s) |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11i,IEEE 802.11n,IEEE 802.3at,IEEE 802.3i |
| Ports & interfaces | |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit WEP,152-bit WEP,64-bit WEP,AES,SSL/TLS,TKIP,WPA2 |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.84 lbs (1.74 kg) |
| Antenna | |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antennas quantity | 6 |
| Certificates | |
| Certification | FCC/ICES Class B, CE, RCM/ACMA, VCCI B, TELEC, BSMI, NCC, MSIP, ANATEL, RoHS (Europe/China), WEEE, UL, cUL, TUV/GS, CB, CE, BSMI, Mexico CoC |
| Power | |
| Power consumption (max) | 15.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input voltage | 100 - 240 |
| Input frequency | 50/60 |
| Input current | 0.8 |
| Design | |
| Colour of product | White |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 6.89" (175 mm) |
| Depth | 6.89" (175 mm) |
| Weight | 11.7 lbs (5.3 kg) |
| Package weight | 3.84 lbs (1.74 kg) |
| Height | 1.5" (38 mm) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |