Sale
| Data transmission | |
|---|---|
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | No |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Frequency band | 2.412 – 2.472 |
| Web-based management | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11d,IEEE 802.11n,IEEE 802.1Q,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3af,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Modulation | 16-QAM,256-QAM,BPSK,CCK,DBPSK,DQPSK,DSSS,OFDM,QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certification | FCC, CE |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 2.412 – 2.472 |
| Modulation | 16-QAM,256-QAM,BPSK,CCK,DBPSK,DQPSK,DSSS,OFDM,QPSK |
| Networking | |
| Internal | No |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11d,IEEE 802.11n,IEEE 802.1Q,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3af,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Protocols | |
| Management protocols | SNMP v1/v3 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Number of SSID support | 8 |
| Security algorithms | WEP,WPA,WPA2-PSK,WPA2-RADIUS |
| MAC address filtering | Yes |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE |
| Power | |
| Power consumption (max) | 9.6 W |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
| Placement | Table |
| Colour of product | White |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Windows 8.1, 8, 7, Vista, XP |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.36" (187 mm) |
| Depth | 7.36" (187 mm) |
| Weight | 16.1 oz (456 g) |
| Height | 1.81" (46 mm) |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| CD manual | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | Yes |