Sale
| Data transmission | |
|---|---|
| Firewall throughput | 3400 Mbit/s |
| VPN throughput | 1500 Mbit/s |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.1p |
| VPN tunnels quantity | 800 |
| Number of users | 325000 user(s) |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| SFP/SFP+ slots quantity | 6 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 14 |
| Protocols | |
| Management protocols | SNMP 2, SNMP 3, CLI |
| Supported network protocols | TCP/IP, PPTP, UDP/IP, L2TP, ICMP/IP, PPPoE, DHCP |
| Routing protocols | BGP, IP, OSPF, RIP-1, RIP-2 |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit AES,192-bit AES,256-bit AES,DES,MD5,SHA-1 |
| Technical details | |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Power | |
| AC input voltage | 120-230 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Power consumption (typical) | 74.3 W |
| Power supply | 250 W |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Software | |
| Bundled software | SonicOS |
| System requirements | |
| Minimum RAM | 2048 MB |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 17 x 19.1 x 1.8" (431.8 x 485.1 x 45.7 mm) |
| Weight | 13.6 lbs (6.17 kg) |
| Packaging content | |
| Bundled software | SonicOS |