| Data transmission |
|---|
| Firewall throughput | 1900 Mbit/s |
| VPN throughput | 1100 Mbit/s |
| Networking |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.1p |
| VPN tunnels quantity | 75 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Number of VLANs | 50 |
| DHCP server | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wired |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 10 |
| Protocols |
|---|
| Management protocols | SNMP 2, SNMP 3, CLI |
| Supported network protocols | TCP/IP, PPTP, UDP/IP, L2TP, ICMP/IP, PPPoE, DHCP |
| Routing protocols | BGP, IP, OSPF, RIP-1, RIP-2 |
| Security |
|---|
| Security algorithms | 128-bit AES,192-bit AES,256-bit AES,DES,MD5,SHA-1 |
| Technical details |
|---|
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 120-230 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Power consumption (typical) | 49.4 W |
| Power supply | 200 W |
| Design |
|---|
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Software |
|---|
| Bundled software | SonicOS |
| System requirements |
|---|
| Minimum RAM | 2048 MB |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 16.9 x 10.2 x 1.8" (429.3 x 259.1 x 45.7 mm) |
| Weight | 10.1 lbs (4.58 kg) |
| Packaging content |
|---|
| Bundled software | SonicOS |
snippet location product_description