Sale
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Firewall throughput | 1900 Mbit/s |
| VPN throughput | 1100 Mbit/s |
| IPS/IDS throughput | 700 |
| Maximum firewall connections | 225000 |
| Networking | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Connectivity technology | Wired |
| Protocols | |
| Management protocols | SNMP 2, SNMP 3, CLI |
| Supported network protocols | TCP/IP, PPTP, UDP/IP, L2TP, ICMP/IP, PPPoE, DHCP |
| Routing protocols | BGP, IP, OSPF, RIP-1, RIP-2 |
| Technical details | |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 49.4 W |
| Power supply | 200 W |
| Certificates | |
| Certification | VPNC, ICSA Firewall, ICSA Anti-Virus |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1631352 h |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1631352 h |
| Certification | VPNC, ICSA Firewall, ICSA Anti-Virus |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| System requirements | |
| Minimum RAM | 2048 MB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 17 x 19.1 x 1.8" (431.8 x 485.1 x 45.7 mm) |
| Weight | 10.1 lbs (4.6 kg) |