Sale
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 2880 J |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 |
| Input frequency | 50/60 |
| Peak power | 1875 W |
| Peak current, common mode | 180000 A |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 94.5" (2.4 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Technical details | |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 40 dB |
| On/off switch | Yes |
| Weight (imperial) | 2.12 |
| Colour | |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 33.9 oz (960 g) |
| Width | 2.72" (69.1 mm) |
| Depth | 10.3" (261.6 mm) |
| Height | 1.54" (39.1 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449, UL1363, UL497A, FCC 68, cUL |
| RoHS compliance | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Material | |
| Material | Plastic |
| Packaging data | |
| Package width | 8.66" (220 mm) |
| Package depth | 13.4" (340.1 mm) |
| Package height | 2.05" (52.1 mm) |
| Other features | |
| Package width | 8.66" (220 mm) |
| Package depth | 13.4" (340.1 mm) |
| Package height | 2.05" (52.1 mm) |
| Cable (Coax) protection | Yes |
| Telephone line protection | Yes |