| Power |
|---|
| Surge energy rating | 3600 J |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Nominal input voltage | 120 |
| Input frequency | 60 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Cable length | 299.2" (7.6 m) |
| Technical details |
|---|
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| Weight (imperial) | 4.52 |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Yellow |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 4.52 lbs (2.05 kg) |
| Certificates |
|---|
| Certification | cULus/RoHS |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 11.4" (290.5 mm) |
| Package height | 12.4" (315.7 mm) |
| Other features |
|---|
| Package width | 11.4" (290.5 mm) |
| Package height | 12.4" (315.7 mm) |
| Package length | 2.17" (5.51 cm) |
| Input connections | NEMA 5-15P |
| Dimensions (WxDxH) | 5.13 x 1.57 x 10.3" (130.3 x 39.8 x 260.6 mm) |
snippet location product_description