Sale
| Power | |
|---|---|
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 |
| Input frequency | 60 |
| Peak power | 1800 W |
| Nominal current output | 15 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 120" (3.05 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Cordless | No |
| Technical details | |
| Over current protection | Yes |
| Cable colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Colour | |
| Colour of product | Black, Grey |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 34.6 oz (980 g) |
| Width | 24.4" (619.7 mm) |
| Depth | 1.5" (38 mm) |
| Height | 1.25" (31.8 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1363, cUL |
| RoHS compliance | Yes |
| Material | |
| Material | Aluminium |