Sale
| Power | |
|---|---|
| Surge energy rating | 2520 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15P |
| Nominal input voltage | 120 |
| Input frequency | 50/60 |
| Peak power | 1800 W |
| Peak current, common mode | 156000 A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 177.2" (4.5 m) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| Weight (imperial) | 2.2 |
| Colour | |
| Colour of product | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 34.2 oz (970 g) |
| Width | 2.72" (69.1 mm) |
| Depth | 10.3" (261.6 mm) |
| Height | 1.54" (39.1 mm) |
| Certificates | |
| Certification | UL1449, UL1363, UL497A, FCC 68, cUL |
| RoHS compliance | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 7.09" (180.1 mm) |
| Package depth | 1.77" (45 mm) |
| Package height | 12.4" (315 mm) |
| Other features | |
| Package width | 7.09" (180.1 mm) |
| Package depth | 1.77" (45 mm) |
| Package height | 12.4" (315 mm) |
| Telephone line protection | Yes |