| Features |
|---|
| RoHS compliance | Yes |
| Number of products included | 1 pcs |
| Material | Steel |
| Easy mounting | Yes |
| Type | Mounting plate |
| Size | 19" |
| Rack capacity | 4U |
| Maximum weight capacity | 174.2 lbs (79 kg) |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 19.7" (500.1 mm) |
| Weight | 5.29 lbs (2.4 kg) |
| Package width | 21.9" (555 mm) |
| Package height | 8.27" (210.1 mm) |
| Package depth | 13.4" (340.1 mm) |
| Package weight | 6.83 lbs (3.1 kg) |
| Height | 7.66" (194.6 mm) |
| Depth | 7.66" (194.6 mm) |
| Maximum weight capacity | 174.2 lbs (79 kg) |
| Technical details |
|---|
| Material | Steel |
| Type | Mounting plate |
| Size | 19" |
| Rack capacity | 4U |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 21.9" (555 mm) |
| Package height | 8.27" (210.1 mm) |
| Package depth | 13.4" (340.1 mm) |
| Packaging content |
|---|
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Nuts included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Number of nuts | 12 |
| Quick installation guide | Yes |
snippet location product_description