| Power |
|---|
| Output voltage regulation | -14 - 6 |
| Output power | 1920 W |
| Input operation voltage (max) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 20 A |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 2200 VA |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-20P |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Technical details |
|---|
| Form factor | Rackmount |
| Surge protection | Yes |
| Material | Steel |
| Battery |
|---|
| Battery voltage | 48 V |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 4.5 min |
| Replacement battery cartridge | RBC94-2U |
| Hot-swap battery | Yes |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Operational conditions |
|---|
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Indication |
|---|
| Audible alarm(s) | Yes |
| Design |
|---|
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| Colour of product | Black |
| Material | Steel |
| Display | LCD |
| Performance |
|---|
| UPS topology | Line-Interactive |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Display |
|---|
| Display | LCD |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 68.8 lbs (31.2 kg) |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL1778, CSA, NOM, FCC |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 22.4" (570 mm) |
| Package depth | 24.2" (615 mm) |
| Package height | 9.06" (230 mm) |
| Weight | 57.8 lbs (26.2 kg) |
| Width | 17.3" (440 mm) |
| Package weight | 68.8 lbs (31.2 kg) |
| Height | 3.46" (88 mm) |
| Depth | 19.3" (490 mm) |
| Other features |
|---|
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 0 - 95% |
snippet location product_description