| Power |
|---|
| Output power | 1600 W |
| Input operation voltage (min) | 83 V |
| Input operation voltage (max) | 145 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 50/60 |
| Surge energy rating | 570 J |
| Maximum current | 20 A |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 2200 VA |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R,NEMA 5–20R |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Technical details |
|---|
| Form factor | Rackmount |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Battery |
|---|
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Typical backup time at half load | 16 min |
| Typical backup time at full load | 6 min |
| Hot-swap battery | Yes |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Design |
|---|
| Rack capacity | 2U |
| Form factor | Rackmount |
| Colour of product | Black |
| Performance |
|---|
| LED indicators | Yes |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL1778 TAA |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 64.2 lbs (29.1 kg) |
| Width | 17.5" (444 mm) |
| Height | 3.5" (89 mm) |
| Depth | 19" (483 mm) |
| Other features |
|---|
| Interface | USB |
| Nominal output voltage | 120 |
| Nominal input voltage | 120 |
snippet location product_description