| Design |
|---|
| PDU types | Metered |
| Rack mounting | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Material | Aluminium |
| Colour of product | Black |
| Certification | UL60950-1 (USA), CSA60950-1, NOM |
| RoHS compliance | Yes |
| Inputs |
|---|
| Nominal input voltage | 100-127 |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 15 A |
| Outputs |
|---|
| AC outlets quantity | 14 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal output voltage | 100-127 |
| Power |
|---|
| Nominal input voltage | 100-127 |
| Nominal output voltage | 100-127 |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 15 A |
| Load capacity | 1800 VA |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 14 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Ergonomics |
|---|
| Cable length | 181.1" (4.6 m) |
| LED indicators | Yes |
| Display | LED |
| Technical details |
|---|
| PDU types | Metered |
| Rack mounting | 0U |
| Cable length | 181.1" (4.6 m) |
| Mounting | Vertical |
| Material | Aluminium |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL60950-1 (USA), CSA60950-1, NOM |
| RoHS compliance | Yes |
| Display |
|---|
| Display | LED |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 3.75 lbs (1.7 kg) |
| Package dimensions (WxDxH) | 38.9 x 5.55 x 2.2" (989 x 141 x 56 mm) |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 17.5 x 1.26 x 36" (445 x 32 x 914 mm) |
| Weight | 3.31 lbs (1.5 kg) |
| Package weight | 3.75 lbs (1.7 kg) |
| Package dimensions (WxDxH) | 38.9 x 5.55 x 2.2" (989 x 141 x 56 mm) |
snippet location product_description