Sale
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Rack mounting | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Material | Metal |
| Colour of product | Black |
| Certification | UL60950-1 (USA) & CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03 (Canada) |
| RoHS compliance | Yes |
| Inputs | |
| Nominal input voltage | 100-127 |
| Power plug | NEMA L5-20P |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 20 A |
| Outputs | |
| AC outlets quantity | 14 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R,NEMA 5–20R |
| Nominal output voltage | 100-127 |
| Power | |
| Nominal input voltage | 100-127 |
| Nominal output voltage | 100-127 |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 20 A |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 14 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R,NEMA 5–20R |
| Power plug | NEMA L5-20P |
| Colour | |
| Colour of product | Black |
| Ergonomics | |
| Cable length | 179.9" (4.57 m) |
| Technical details | |
| PDU types | Basic |
| Rack mounting | 0U |
| Cable length | 179.9" (4.57 m) |
| Mounting | Vertical |
| Material | Metal |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Certificates | |
| Certification | UL60950-1 (USA) & CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03 (Canada) |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 24 x 2.24 x 1.75" (610 x 57 x 44.5 mm) |
| Weight | 5.51 lbs (2.5 kg) |