| Design |
|---|
| PDU types | Switched |
| Rack mounting | 2U |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Colour of product | Black |
| Certification | UL 60950-1 (USA, Canada), Class A (Emissions), NOM (Mexico) |
| RoHS compliance | Yes |
| Inputs |
|---|
| Nominal input voltage | 208 |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| Input frequency | 60 |
| Maximum current | 30 A |
| Outputs |
|---|
| AC outlets quantity | 19 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler, NEMA L6-30R |
| Nominal output voltage | 208 |
| Power |
|---|
| Nominal input voltage | 208 |
| Nominal output voltage | 208 |
| Input frequency | 60 |
| Maximum current | 30 A |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 19 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler, NEMA L6-30R |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Ergonomics |
|---|
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| LED indicators | Yes |
| Technical details |
|---|
| PDU types | Switched |
| Rack mounting | 2U |
| Cable length | 118.1" (3 m) |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL 60950-1 (USA, Canada), Class A (Emissions), NOM (Mexico) |
| RoHS compliance | Yes |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 17.5 x 12.5 x 3.46" (445 x 318 x 88 mm) |
| Weight | 13.9 lbs (6.3 kg) |
snippet location product_description