| Design |
|---|
| PDU types | Metered |
| Rack mounting | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Colour of product | Black |
| Certification | UL60950-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03 |
| RoHS compliance | Yes |
| Inputs |
|---|
| Nominal input voltage | 100-127 |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 20 A |
| Outputs |
|---|
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R,NEMA 5–20R |
| Nominal output voltage | 100-127 |
| Power |
|---|
| Nominal input voltage | 100-127 |
| Nominal output voltage | 100-127 |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 20 A |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R,NEMA 5–20R |
| Input connection type | NEMA 5-20P, NEMA L5-20P |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Ergonomics |
|---|
| Cable length | 179.9" (4.57 m) |
| Technical details |
|---|
| PDU types | Metered |
| Rack mounting | 1U |
| Cable length | 179.9" (4.57 m) |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Input connection type | NEMA 5-20P, NEMA L5-20P |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL60950-1, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-03 |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 17.5 x 4.49 x 1.75" (445 x 114 x 44.5 mm) |
| Weight | 3.09 lbs (1.4 kg) |
snippet location product_description