| Design |
|---|
| PDU types | Basic |
| Rack mounting | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Colour of product | Black |
| Certification | UL60950-1/CSA-C22.2 |
| RoHS compliance | Yes |
| Inputs |
|---|
| Nominal input voltage | 200-240 |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 30 A |
| Outputs |
|---|
| AC outlets quantity | 20 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Nominal output voltage | 200-240 |
| Power |
|---|
| Nominal input voltage | 200-240 |
| Nominal output voltage | 200-240 |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 30 A |
| Ports & interfaces |
|---|
| AC outlets quantity | 20 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Black |
| Ergonomics |
|---|
| Cable length | 179.9" (4.57 m) |
| Technical details |
|---|
| PDU types | Basic |
| Rack mounting | 1U |
| Cable length | 179.9" (4.57 m) |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL60950-1/CSA-C22.2 |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 17.5 x 5.2 x 1.77" (445 x 132 x 45 mm) |
| Weight | 7.5 lbs (3.4 kg) |
| Weight (imperial) | 5.2 |
snippet location product_description