Sale
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Rack mounting | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Colour of product | Black |
| RoHS compliance | Yes |
| Inputs | |
| Nominal input voltage | 100-240 |
| Power plug | C20 coupler |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 16 A |
| Outputs | |
| AC outlets quantity | 20 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Nominal output voltage | 100-240 |
| Power | |
| Nominal input voltage | 100-240 |
| Nominal output voltage | 100-240 |
| Input frequency | 50/60 |
| Maximum current | 16 A |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 20 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Colour | |
| Colour of product | Black |
| Technical details | |
| PDU types | Basic |
| Rack mounting | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Certificates | |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 17.5 x 4.25 x 1.73" (445 x 108 x 44 mm) |
| Weight | 3.2 lbs (1.45 kg) |