| Management features |
|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Ports & interfaces |
|---|
| SFP module slots quantity | 2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking |
|---|
| MAC address auto-learning supported | Yes |
| MAC address auto-aging supported | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3i,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Data transmission |
|---|
| Jumbo frames | 9000 |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Design |
|---|
| Form factor | 1U |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance |
|---|
| Plug and Play | Yes |
| Power |
|---|
| Power consumption (max) | 20 W |
| AC input voltage | 100-240 |
| Technical details |
|---|
| Form factor | 1U |
| Colour of product | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 17.3" (439.9 mm) |
| Depth | 8.07" (205 mm) |
| Height | 1.73" (43.9 mm) |
| Weight | 5.4 lbs (2.45 kg) |
| Packaging data |
|---|
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content |
|---|
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
snippet location product_description