| Management features |
|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Ports & interfaces |
|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking |
|---|
| MAC address auto-learning supported | Yes |
| MAC address auto-aging supported | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3i,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Data transmission |
|---|
| Jumbo frames | 9000 |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Design |
|---|
| Form factor | 1U |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Activity, LAN, Power |
| Rack mounting | Yes |
| Performance |
|---|
| Plug and Play | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Power |
|---|
| Power consumption (typical) | 7 W |
| Technical details |
|---|
| Form factor | 1U |
| Colour of product | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Activity, LAN, Power |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 11" (279.9 mm) |
| Depth | 7.09" (180.1 mm) |
| Height | 1.74" (44.2 mm) |
| Weight | 3.2 lbs (1.45 kg) |
| Packaging data |
|---|
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content |
|---|
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
snippet location product_description