Sale
| Technical details | |
|---|---|
| Cable standard | Cat6 |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3ab,IEEE 802.5 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 12000" (304.8 m) |
| Cable colour | Blue |
| Certificates | |
| Certification | UL, EIA / TIA Cat6 TIA / EIA-568-B-2.1, DRAFT 9 |
| Features | |
| Cable colour | Blue |
| Frequency | 550 MHz |
| AWG wire size | 23 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable type | Cat6 |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3ab,IEEE 802.5 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Certification | UL, EIA / TIA Cat6 TIA / EIA-568-B-2.1, DRAFT 9 |
| Cable length | 12000" (304.8 m) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 |
| Other features | |
| Cable colour | Blue |
| Cable type | Cat6 |