Sale
| Battery | |
|---|---|
| Battery voltage | 12 V |
| Number of batteries included | 1 pcs |
| RoHS compliance | Yes |
| Colour of product | Black |
| Compatible products | Tripp Lite HCRK, HCRK-INT |
| Battery technology | Sealed Lead Acid |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Certificates | |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 8.5" (215.9 mm) |
| Depth | 14.5" (368.3 mm) |
| Height | 7" (177.8 mm) |
| Weight | 61.5 lbs (27.9 kg) |