Sale
| Battery | |
|---|---|
| Battery voltage | 24 V |
| Number of battery cells | 2 |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Colour | |
| Colour of product | Black |
| Certificates | |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12.3 lbs (5.6 kg) |
| Width | 6.26" (159 mm) |
| Height | 7.76" (197 mm) |
| Depth | 2.76" (70 mm) |
| Packaging data | |
| Package width | 9.96" (253 mm) |
| Package height | 6.02" (153 mm) |
| Package depth | 11.8" (300 mm) |
| Package weight | 14.3 lbs (6.5 kg) |