Sale
| Technical details | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Wall mountable | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| HDCP & EDID bypass | Yes |
| 3D | Yes |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5e,Cat6,Cat6a |
| Maximum transfer distance | 2755.9" (70 m) |
| Supported video modes | 480i,480p,720p,1080i,1080p |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1440 x 900,1600 x 1200 (UXGA),1920 x 1200 (WUXGA),1920 x 1440,2048 x 1536 (QXGA),2560 x 1600 (WQXGA) |
| Colour of product | Black |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) output | 2 |
| Remote (IR) input | 2 |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| Indication | |
| LED indicators | Status |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input current | 1.5 |
| Output current | 1 A |
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Operating voltage | 48 V |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | IR |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |