Sale
| Technical details | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | HDMI |
| Colour depth | 24 bit |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Frequency | 5000 MHz |
| RoHS compliance | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Quantity | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum transfer distance | 1968.5" (50 m) |
| Supported video modes | 480i,480p,720p,1080i,1080p |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),800 x 600 (SVGA),1024 x 768 (XGA),1440 x 900,1600 x 1200 (UXGA),1920 x 1080 (HD 1080) |
| Bandwidth | 3.4 Gbit/s |
| Colour of product | Black |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 1.3 |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Power | |
| Input current | 0.6 |
| Output current | 3 A |
| Operating voltage (receiver) | 5 V |
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |