Sale
| Technical details | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1920 x 1440 pixels |
| Cable types supported | Cat5e,Cat6 |
| Maximum transfer distance | 12000" (304.8 m) |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA) |
| Colour of product | Black |
| Ports & interfaces | |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| VGA (D-Sub) output ports | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| Audio (L,R) out | 3 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| External power adapter | Yes |
| Operating voltage | 5 V |
| Current | 2 A |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 28.9 oz (820 g) |
| Packaging data | |
| Package weight | 28.9 oz (820 g) |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |