Sale
| Technical details | |
|---|---|
| RoHS compliance | Yes |
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 1920 x 1440 pixels |
| Cable types supported | Cat5e,Cat6 |
| Maximum transfer distance | 12000" (304.8 m) |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1440,1024 x 768 (XGA) |
| Colour of product | Black |
| Ports & interfaces | |
| RJ-45 output ports | 2 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Operating voltage | 12.6 V |
| Current | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.05 oz (200 g) |
| Package weight | 15.9 oz (450 g) |
| Dimensions (WxDxH) | 1 x 2.5 x 3.7" (25.4 x 63.5 x 94 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 15.9 oz (450 g) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |