Sale
| Networking | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Number of computers controlled | 8 |
| Video port type | VGA |
| Audio connections | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 9 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Rack mounting | 1U |
| Scan interval | 255 s |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Video | |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Maximum analog resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| Rack mounting | 1U |
| LED indicators | Yes |
| Display | |
| Built-in display | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Performance | |
| Security algorithms | 256-bit AES,3DES,802.1x RADIUS,SSL/TLS |
| Scan interval | 255 s |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES,3DES,802.1x RADIUS,SSL/TLS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Certificates | |
| RoHS compliance | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17" (431.8 mm) |
| Depth | 6" (152.4 mm) |
| Height | 1.73" (43.9 mm) |
| Weight | 6.11 lbs (2.77 kg) |
| Packaging content | |
| Cables included | KVM |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |