Sale
| Networking | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| Ports & interfaces | |
| Number of computers controlled | 8 |
| Video port type | VGA |
| Audio connections | No |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 12 |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Rack mounting | 1U |
| Number of users | 2 user(s) |
| LED indicators | Yes |
| Video | |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| Rack mounting | 1U |
| LED indicators | Yes |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Performance | |
| Security algorithms | 128-bit AES,HTTPS,SSL/TLS |
| Number of users | 2 user(s) |
| Security | |
| Security algorithms | 128-bit AES,HTTPS,SSL/TLS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Certificates | |
| RoHS compliance | Yes |
| Certification | UL 60950-1 (USA), CSA (Canada), FCC Part 15 Class A, CE IEC 60950-1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 19" (482.6 mm) |
| Depth | 6.68" (169.7 mm) |
| Height | 1.72" (43.7 mm) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |