Sale
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.3az,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Full duplex | Yes |
| Data transmission | |
| MAC address table | 1000 entries |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2 Gbit/s |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 47/63 |
| Power consumption (typical) | 65 W |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 90 °C |
| Relative humidity | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.59" (142 mm) |
| Depth | 3.74" (95 mm) |
| Height | 1.18" (30 mm) |
| Weight | 13.4 oz (380 g) |