Sale
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed network switch |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Multicast support | Yes |
| MIB support | MIB II |
| Switch layer | L2 |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.1D,IEEE 802.1p,IEEE 802.1Q,IEEE 802.1s,IEEE 802.1w,IEEE 802.1x,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3ad,IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.3az,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x |
| Full duplex | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Flow control support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
| Throughput | 23.8 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Number of VLANs | 256 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS,SSL/TLS |
| MAC address filtering | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Protocols | |
| Management protocols | HTTP/HTTPS (SSL v2/3 TLS), Web-based GUI, SNMP v1/v2c/v3, LLDP, RMON v1 |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE FCC |
| Rack mounting | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Power consumption (typical) | 198 W |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Colour of product | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 185 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE FCC |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 17.3" (440 mm) |
| Depth | 9.88" (251 mm) |
| Height | 1.75" (44.5 mm) |
| Weight | 7.94 lbs (3.6 kg) |