| Networking |
|---|
| Converter input interface | 100Base-TX |
| Fiber optic connector | SC |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Duplex system | Full, Half |
| Converter output interface | 100Base-FX |
| Data transfer rate (max) | 200 Mbit/s |
| Technical details |
|---|
| Wavelength | 1300 nm |
| Maximum transfer distance | 78740.2" (2000 m) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Internal | No |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Performance |
|---|
| Wavelength | 1300 nm |
| Maximum transfer distance | 78740.2" (2000 m) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 4.72 x 3.46 x 0.984" (120 x 88 x 25 mm) |
| Weight | 12.5 oz (354 g) |
| Design |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Internal | No |
| Power |
|---|
| Power consumption (typical) | 1.8 W |
| External power adapter | Yes |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Certificates |
|---|
| Certification | FCC,CE |
| Other features |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 4.72 x 3.46 x 0.984" (120 x 88 x 25 mm) |
snippet location product_description