| Networking |
|---|
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Fiber optic connector | SC |
| Networking standards | IEEE 802.3ab,IEEE 802.3z |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Converter output interface | 1000Base-LX |
| Data transfer rate (max) | 2000 Mbit/s |
| Technical details |
|---|
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 21653.5" (550 m) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Internal | No |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Performance |
|---|
| Wavelength | 1310 nm |
| Maximum transfer distance | 21653.5" (550 m) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 4.72 x 3.46 x 0.984" (120 x 88 x 25 mm) |
| Weight | 12.5 oz (354 g) |
| Design |
|---|
| Colour of product | Grey |
| Internal | No |
| Power |
|---|
| Input voltage | 100-240 |
| Input frequency | 50/60 |
| Power consumption (typical) | 2.7 W |
| External power adapter | Yes |
| Colour |
|---|
| Colour of product | Grey |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Certificates |
|---|
| Certification | FCC,CE |
| Other features |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 4.72 x 3.46 x 0.984" (120 x 88 x 25 mm) |
snippet location product_description