Sale
| Performance | |
|---|---|
| Type | Network transmitter |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| WPS push button | Yes |
| Technical details | |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Type | Network transmitter |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| WPS push button | Yes |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Networking | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Security algorithms | WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK,WPA2-RADIUS |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.3az,IEEE 802.11g,IEEE 802.3u,IEEE 802.11n,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, UL |
| Power | |
| Power consumption (max) | 8.3 W |
| AC input voltage | 100-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 5.12" (130 mm) |
| Depth | 2.36" (60 mm) |
| Height | 5.91" (150 mm) |
| Weight | 9.35 oz (265 g) |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, UL |
| Packaging content | |
| Quick start guide | No |