Sale
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Interface | WLAN |
| Host interface | PCI-E |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bandwidth | |
| Data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Networking standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Modulation | 16-QAM,256-QAM,64-QAM,BPSK,CCK,DBPSK,DPSK,DQPSK,OFDM,QPSK |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,300,867 Mbit/s |
| Antenna | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Antenna | Yes |
| Gain | 5 dBi |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Technical details | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Colour of product | Black |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Receiver sensitivity | 802.11a: -90 dBm (typical) @ 54 Mbps 802.11b: -91 dBm (typical) @ 11 Mbps 802.11g: -87 dBm (typical) @ 54 Mbps 802.11n (2.4GHz): -85 dBm (typical) @ 300 Mbps 802.11n (5GHz): -90 dBm (typical) @ 300 Mbps 802.11ac: -58 dBm (typical) @ 867 Mbps |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | WEP,WPA,WPA2,WPA2-PSK,WPA2-RADIUS |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Security algorithms | WEP,WPA,WPA2,WPA2-PSK,WPA2-RADIUS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Receiver sensitivity | 802.11a: -90 dBm (typical) @ 54 Mbps 802.11b: -91 dBm (typical) @ 11 Mbps 802.11g: -87 dBm (typical) @ 54 Mbps 802.11n (2.4GHz): -85 dBm (typical) @ 300 Mbps 802.11n (5GHz): -90 dBm (typical) @ 300 Mbps 802.11ac: -58 dBm (typical) @ 867 Mbps |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.52" (64 mm) |
| Depth | 0.669" (17 mm) |
| Height | 3.31" (84 mm) |
| Weight | 2.82 oz (80 g) |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |